Nejčastější chyby při uzavírání povinného ručení

Novinky značky SEAT a SEAT fora
Odpovědět
admin
Administrátor
Příspěvky: 44
Registrován: úte 29. lis 2011 8:55:18
Kontaktovat uživatele:

Nejčastější chyby při uzavírání povinného ručení

Příspěvek od admin »

Nejčastější chyby při uzavírání povinného ručení

Při provozu auta je poměrně velká pravděpodobnost, že dojde k nějakému karambolu, tedy i k pojistné události. Majitelé všech vozidel jsou jsou nuceni uzavřít povinné ručení, kterému se odborně říká pojištění odpovědnosti za škodu při jejich provozu. Jak toto pojištění uzavřít správně a nedělat zbytečné chyby?

Když uzavíráme povinné ručení, měli bychom najít takovou pojistku, která nám vyhovuje a má výhodné podmínky. Zároveň musíme dodržovat vše, co je ve smlouvě uvedeno, abychom nebyli nemile překvapeni krácením pojistného plnění nebo pokutou. Jak najít to pravé povinné ručení pro náš automobil?

Obcházet všechny pojišťovny a srovnávat takto složitě podmínky povinného ručení by bylo příliš zdlouhavé. Jednodušší je využít službu povinné ručení kalkulačka, která je zdarma a jejím využitím se k ničemu nezavazujete. Na svých internetových stránkách provozuje tuto kalkulačku internetový srovnávač TopSrovnani.cz, který výpočet ceny a srovnání povinného ručení provede za nás.

Pro srovnání povinného ručení včetně všech cen a konkrétních podmínek pojištění, stačí zadat potřebné údaje o majiteli vozu a o automobilu, na základě kterých dokáže tato internetové kalkulačka najít ty nejvhodnější nabídky. Je pak už jen na nás, zda se pro danou nabídku rozhodneme, a zda ji uzavřeme na kamenné pobočce, nebo online. Druhý způsob je rychlejší, efektivnější a využívá jej stále více řidičů. Plynou z něj i určité výhody nebo slevy, díky minimalizaci nákladů.

Uzavření pojistky přes internetovou kalkulačku povinného ručení se nebojte, je to moderní, a pokud si dobře prostudujete všechny podmínky, nemusíte se online srovnání povinného ručení vůbec obávat. Navíc si ušetříte čas. Neprostudování podmínek a málo získaných informací je ale častou chybou řidičů. Poté jsou nepříjemně překvapeni. Co vyhovuje jednomu řidiči, nemusí vyhovovat druhému.

Výběr povinného ručení je vždy individuální. Mnoho lidí také sáhne po první pojistce, která se jim jeví zajímavě, přitom by jim při pečlivějším srovnání povinného ručení mohla jiná vyhovět více. Dobře se rozmyslete. Díky cenovému srovnání povinného ručení můžete ušetřit několik stokorun, ale také tisícikorun, a to už se vyplatí. Pokud ale máte nějaké nejasnosti, vyplatí se osobně do pojišťovny zajít a dozvědět se potřebné informace.

Povinné ručení nekryje škody na pojistníkově vozidle. Hradí se z něj škody na zdraví a majetku druhých osob. Proto je potřeba sjednat si i havarijní pojištění. To už není povinné, nicméně je velmi doporučitelné pro každého řidiče. Rozsah havarijního pojištění může být různý, sjednat si lze i krytí škod při odcizení vozu, vandalismu, živelných pohromách nebo neoprávněném užívání. Mnoho pojišťoven ve svých cenících a kalkulačkách nabízí slevu při sjednání obou produktů, tedy povinného ručení i havarijního pojištění. Určitě stojí za to se nad takovou nabídkou zamyslet a přidat ji do srovnání variant pojištění, které zvažujete.

Při uzavírání povinného ručení buďte pozorní. Seznamte se při srovnání nabídek povinného ručení dobře se všemi částmi smlouvy, a pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se nebo si nechte čas na poradu s právníkem. Důležité jsou zejména podmínky výluky z pojištění, čerpání bonusů, výše pojistného plnění, spoluúčast, rozsah situací, na které se pojistka vztahuje a na podmínky asistenčních služeb. Na první pohled v kalkulačce výhodná pojistka se rázem může proměnit na nepříliš výhodnou po důkladném prostudování a zvážení všech výhod a nevýhod.

Zaměřte se na to, na jakou cenu se automobil pojišťuje. Existují totiž pojmy jako obvyklá cena, nová cena a také časová cena, a ty mohou mít různou hodnotu. Nejvyšší pojistnou hodnotu mívají vozy pojištěné na novou částku, ale to zase zvyšuje cenu za pojistku.

Pokud dojde k nehodě, musíte splnit všechny povinnosti a řádný postup, aby vám havarijní pojistka a povinné ručení k něčemu byly. Pořiďte správnou dokumentaci, zajistěte důkazy, pořiďte fotografie, výpovědi účastníků a vyplňte záznam o nehodě. Komplikace mohou nastat i u nesprávného odhadu výše škody. Reakce pojišťovny může být nepříznivá, i pokud nevyužijete její asistenční služby, ale konkurenční. Někdy bývá problém s placením ze strany pojišťovny, pokud má podezření, že na vozidle došlo k poškození vlivem neodborné manipulace nebo použití nesprávných dílů.

Nezapomínejte platit povinné ručení ani tehdy, pokud právě vůz nevyužíváte. Pojistka je povinná pro každé zaregistrované vozidlo. Pokud si na prohřešek vzpomenete sami, nebývá s tím zase takový problém a jen doplatíte nedoplatek. Pokud vás urguje pojišťovna, bývá situace finančně nepříznivější.
Přílohy
gpr-seat.jpg
gpr-seat.jpg (75.34 KiB) Zobrazeno 27653 x

Odpovědět